EnkaPlus Olarak Yüzeye Göre Temizliği Nasıl Yapıyoruz?

Antlaya Temizlik Şirketi Olarak Yüzeye Göre Temizlik

Temizlik, bedensel ve ruhsal sağlık açısından olmazsa olmazımızdır. Bu sebeple insanın olduğu her yerde düzenli olarak temizlik işlemleri yapılmalıdır. Ev temizliği, ofis ve iş yeri temizliği gibi özel temizlik faaliyetleri, temizlik şirketleri tarafından sunulan temizlik hizmetlerinin başında gelmektedir.

Temizlik işlemleri, temizlenecek mekana ve işlemlerin uygulanacağı yüzeylere göre farklı farklı dikkat edilmesi gereken hususlar içermektedir. Temizlik malzemeleri, temizlik araç ve gereçleri, temizlik personeli uzmanlık alanı gibi bir takım kriterler, temizlik hizmetleri sunulurken göz önüne alınacak önemli kriterlerdir.

Temizlik işlemleri uygulanan her mekanda birbirinden farklı malzemeler kullanılarak üretilen alanlar bulunmaktadır. Mermer, Cam veya Ahşap yüzeyler gibi her birinin farklı hassasiyeti olan alanlar hemen hemen her temizlik yapılan mekanda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Peki, biz EnkaPlus Temizlik Şirketi olarak bu yüzeylerin temizliğini nasıl yapmaktayız?

Ev ve ofislerde sıklıkla kullanılan mermerler, mutfak tezgahları, banyolar, duvar veya zeminlerde karşımıza çıkmaktadır. Birbirinden farklı doğal desen ve renkleri, canlı ve ışıl ışıl yapısıyla ortama doğal ve dekoratif bir hava katan mermerler, ev ve ofislerin yanı sıra, gıda sektöründe hizmet veren kafe, pastane, restoran gibi işletmeler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Mermer Yüzeylerin Temizliği

Hassas bir yapıya sahip olan mermer yüzeylerin temizliği, oldukça dikkat edilmesi gereken işlemlerdendir. Yanlış malzeme kullanımı mermer yüzeylerin parlaklık ve canlılığının kaybolmasına sebep olabilmektedir.

Ayrıca yine kullanılacak malzeme ve araç gereçlerin bilinçsizce seçilmesi, mermer üzerinde deformelere sebep olarak, yüzey pürüzsüzlüğünü bozmaktadır. Bu sebeple mermer yüzeylerin temizliğinde öncelikle dikkat edilmesi gereken husus, asit seviyesi yüksek temizlik ürünleri kullanmamak olacaktır.

Mermer yüzeylerin temizlenmesi için özel olarak üretilen bitkisel içerikli kimyasallar, birden çok yüzeyde kullanıma uygun olan çok amaçlı genel yüzey temizleyiciler, arap sabunu gibi ürünler kullanılabilir. Mermer, ani ısı değişimlerinden etkilenen bir materyal olduğu için, su ısısı kademeli olarak artırılmalı, birden çok sıcak su ve ardından çok soğuk su kullanılmamalıdır.

Ayrıca yine çatlak, kırık ve çiziklerin önüne geçebilmek için sert temizlik araç gereçleri yerine yumuşak olanlar tercih edilmeli ve dairesel hareketlerle temizlik yapılmalıdır.

Ahşap Yüzeylerin Temizliği

Ahşap, bulunduğu ortama doğal ve sıcak bir hava katan, her türlü mekanın dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen bir malzemedir. Genel olarak zeminlerde parke olarak kullanıldığı gibi ayrıca mutfak tezgahlarında, kapılarda ve çok çeşitli mobilyalarda ahşap kullanılmaktadır.

Ahşap yapısı itibariyle nefes alan bir malzeme olup, temizlik sonrasında kabarma ve çatlama gibi riskler taşımaktadır. Bu sebeple uzun ömürlü bir kullanım için ahşap yüzeylerin temizliğine ayrıca önem verilmelidir.

Ahşap yüzeylerin temizliği için özel olarak üretilmiş bitkisel içerikli kimyasallar, arap sabunu, çok amaçlı genel yüzey temizleyiciler kullanılabilir. Ayrıca doğru oranda sulandırılmış çamaşır suyu ve sirke de tercih edilebilir. Ancak ahşap yüzeylerin temizliğinde dikkat edilecek en önemli husus temizlik sonrası kurutulma işlemidir.

Ahşap yüzeyler diğer yüzeylerde olduğu gibi bol su ile yıkanmaz, ancak silinebilir. Ve kabarma, küflenme veya çatlama yapmaması için mutlaka iyice kurutulmalıdır. Ahşap yüzeyler temizlenirken ve kurulanırken kullanılacak olan temizlik araç ve gereçlerinin, çizilmeye sebebiyet vermeyecek şekilde yumuşak olması gerekmektedir.

Cam Yüzeylerin Temizliği

Camlar başta pencere ve kapılar olmak üzere ev, ofis ve iş yerlerinde, ocak ve beyaz eşyalar da dahil, pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Cam yüzeyler, diğer yüzeylere göre çok daha kolay iz ve leke tutan, ayrıca kir ve lekeyi diğer yüzeylerden çok daha fazla belli eden yüzeylerdir. Bu sebeple bu yüzeyler, her daim temiz ve pırıl pırıl görünmesini istediğimiz alanların başında gelmektedir.

Camlar hassas yapıları itibariyle kendilerine özel temizlik işlemleri gerektirmektedir. Cam temizliğinde sirkeli su gibi doğal parlaklık veren ürünler kullanılabildiği gibi ayrıca özel olarak üretilen bitkisel içerikli kimyasal temizleyiciler de kullanılabilir.

Cam temizliğinde dikkat edilmesi gereken husus, temizlik esnasında kullanılacak bez ve araç gereçlerin bu işe uygun olmasıdır. Örneğin cam silme işlemini son derece pratik hale getiren mikrofiber bezler ve pamuklu kurulama bezleri, camların çizilmeden kolay bir şekilde temizlenmesini sağlamaktadır.

Ayrıca yine özellikle büyük cam alanların iç-dış temizliğinde kullanılan yumuşak süngerli silecekler, iz bırakmadan ve kısa zamanda daha çok alana ulaşmayı sağlayan teknolojik cam silme araçları da son derece kullanışlı seçimlerdir. Bazen, özellikle inşaat sonrası temizlik işlemlerinde, cam yüzeylerin üzerinde kalıcı lekeler olabilmektedir. Böyle durumlarda plastik uçlu bir spatula, plastik bir bulaşık teli veya bulaşık süngerinin arka tarafıyla inatçı lekeler hafifçe kazınır ve sıcak su yardımıyla cam yüzeyler lekeden arındırılır.

Cam yüzeylerin temizliğinde leke ve kireç gibi izler kalmaması için en çok dikkat edilecek işlem kurulama işlemidir. Özensiz ve yanlış malzemelerle yapılan kurulama işlemleri, cam yüzeylerin hiç temizlenmemiş gibi görünmesine yol açmaktadır. EnkaPlus Antalya temizlik şirketi olarak, Antalya genelinde, ev, ofis ve iş yeri temizliği, inşaat ve tadilat sonrası temizlik gibi pek çok alanda kaliteli temizlik hizmeti anlayışıyla faaliyet göstermekteyiz.

Hizmetlerimiz kapsamında mermer, ahşap ve cam yüzeylerin temizliğine ayrıca özen göstermekteyiz.  Eğitimli, personellerimiz ile her yüzeye özel uygun araçlar kullanarak, temizlikte müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir