Ev Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ev temizliği ev temizleme ev temizliği antalya

Evler, hayatımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz en önemli yaşam alanlarımız olduğu için,  kendi sağlığımız ve sevdiklerimizin iyiliği için ev temizliği, adeta zorunlu bir ihtiyaçtır.

Çoğu zaman hanımların sorumluluğunda olan ev temizlik işlerini günlük küçük temizlik rutinleri ve geniş çaplı, detaylı temizlik işlemleri olarak ikiye ayırabiliriz. Toz alma, yerlerin süpürülüp silinmesi, bulaşık yıkama, mutfak, tuvalet ve banyo temizliği gibi işler, gündelik temizlik işlemleri kapsamında olan ve herkesin hemen hemen her gün evinde yapılması gereken işlemlerdir.

Bir de cam silme, balkon yıkama, mutfak dolaplarının içlerinin temizlenmesi, beyaz eşyaların temizlenmesi, kapı silme, koltuk ve perdelerin yıkanması gibi haftada bir, iki haftada bir, ayda bir vb. gibi belirli zaman aralıklarında yapılması gereken detaylı ve kapsamlı temizlik işleri vardır. Büyük olsun, küçük olsun temizlik işleri sağlık ve konfor açısından oldukça önemli işlerdir ve yapılırken yapıldığı alana göre dikkat edilmesi gereken bir takım önemli detaylar bulunmaktadır.

Evlerdeki temizlik durumu, yaşayan kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir. Tek veya iki kişinin yaşadığı evler, kalabalık nüfusa sahip evlere göre daha geç kirlense de her evde mutlaka her gün ya da gün aşırı yapılması gereken belli başlı bazı temizlik işleri vardır. Temizliğin hem bedensel sağlığı hem de ruhsal sağlığı etkileyen bir faktör olduğu bilinmektedir. Yeterince temizlenmemiş yerlerde bulunan gözle göremediğimiz bir takım mikrop, virüs ve bakteriler son derece ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Bununla beraber, kirli ve dağınık ortamlar insan psikolojisini olumsuz yönde etkileyerek gün içinde kişilerin enerjisini düşürmekte, ruhsal olarak rahatsızlık ve sıkıntılara sebebiyet vermektedir. Geciktirilen temizlik işleri, biriken kirli çamaşır ve bulaşıklar, dağınık ve tozlu alanlar insanların depresif ve mutsuz bir hale bürünmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden temizlik, insan hayatında olmazsa olmaz öneme sahiptir.

Ev Temizliği İşinde Kullanılacak Malzemelerin Önemi

Mutfak, banyo ve tuvaletler, salon ve odalar ve hatta cam silme de dahil olmak üzere tüm iç-dış ev temizliği işlemleri için dikkat edilmesi gereken ortak detay, kullanılacak malzemelerdir. Ev temizliğinde kullanılacak malzemeler, kullanılan alana uygun malzemeler olmalıdır.

Sağlık açısından, olabildiğince kimyasal temizleyicilerden uzak durulmalı, bunların yerine bitkisel ev temizliği ürünleri, sirke, tuz ve karbonat gibi herkesin evinde bulunabilecek ve sağlığa zararlı olmayan doğal temizleyiciler tercih edilmelidir.

Temizlik esnasında kullanılacak bez, sünger veya teller temizlenen ürüne zarar vermeyecek şekilde ve temizlik işlemini en kısa sürede, en az yorucu olacak şekilde bitirebilmeye elverişli olacak şekilde seçilmelidir.

Temizlik malzemelerinin kaliteli ve kullanışlı olması da yine dikkat edilecek bir diğer husustur.  Kişiyi yormayan, dayanıklı ve sağlam malzemeler son derece faydalı olacaktır.

Ev Temizliği Sıralaması

Ev temizliğinin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anladığımız şu günlerde, temizlik yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususları, temizlik yapılacak alana göre ayırarak sizler için aşağıda kısaca sıraladık.

  • Mutfak Temizliği

Evlerin en önemli ve en çok kullanılan yeri olan mutfaklar, ev temizliği denince akla ilk gelen alan olmaktadır. Gün içinde sürekli bir hareketlilik yaşandığı ve dolayısıyla temizliği yorucu ve ağır olduğu için hanımların en çok zamanını, mutfak temizliği almaktadır.

Detaylı temizlik işlemleri gerektiren mutfaklarda temizlik yapılırken öncelikle dikkat edilmesi gereken şey, çöplerin ve bulaşıkların biriktirilmemesidir. Biriken bulaşık ve çöpler etrafın daha da kirlenmesine sebep olacak, ortama kötü kokular yayacak ve sağlık koşullarını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu sebeple mutfak temizliğine önce bulaşık yıkama ve çöp boşaltma işlemlerinden başlanmalıdır.

Bunun dışında mutfak temizliğinde dikkat edilecek bir diğer detay, ocak, tezgah ve mutfak lavabosu temizliğidir. Buralar temizlik süresi geciktikçe, temizlenmesi çok daha zor hale gelen ve anti-hijyenik bir duruma sebebiyet veren önemli yerlerdir. Bu sebeple bu üç yerin her gün temizlenmesi, temizlik süresini kısalttığı gibi, temizlik yapan kişiyi de yormayacaktır.

  • Beyaz Eşya Temizliği

Mutfak temizliğinin olmazsa olmazı, buzdolabı, bulaşık makinesi, ocak-fırın-davlumbaz gibi beyaz eşyaların düzenli olarak temizlenmesidir. Beyaz eşyaların temizliği, kullanım sürelerini uzatan ve bu eşyaları sağlıklı bir şekilde kullanabilmeyi sağlayan önemli ve ciddi bir iştir.

Bu sebeple beyaz eşyaları temizlerken kullanım kılavuzlarında belirtilen şekilde temizlik işlemleri yapmaya özen gösterilmelidir. Ayrıca temizlik işlemleri yapılırken olası kaza ve can güvenliğini tehdit edebilecek durumlara karşı tedbir olarak, öncelikle elektrik bağlantısını kesmeye dikkat edilmeli, ürün fişleri prizlerden çıkarılmalıdır.

  • Banyo Temizliği

Evlerin en az mutfaklar kadar sık kullanılan ve temizliğe en çok ihtiyaç duyulan alanlarından biri de hiç şüphesiz banyolardır. Banyo ve tuvalet temizliği bir evin her gün ya da gün aşırı yapılması gereken temizlik işlemlerindendir.

Banyo ve tuvalet temizliği yapılırken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken husus havalandırmadır. Çamaşır suları, kireç çözücüler gibi yoğun ve ağır kimyasalların sıklıkla kullanıldığı bu alanlar temizlik esnasında yeterince havalandırılmazsa ciddi solunum hastalıklarına ve zehirlenmelere yol açabilmektedir.

Bu sebeple banyo temizliği yapılırken kapılar ve havalandırma pencereleri açık olmalı, eldiven, maske ve gözlük takılmalıdır. Banyo temizliğinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kaygan zemin detayıdır. Banyolarda duşakabin içi ve zemin temizliği yapılırken kullanılan deterjanlar sonucu yerler kayganlaşabileceği için temizlik esnasında mutlaka kaymaz tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir.

  • Perde, Koltuk ve Halıların Temizliği

Gündelik temizlik işlerinden olmayan, dip-köşe temizlik olarak tabir edilen detaylı ev temizlik işlemlerinden olan perde, koltuk ve halı temizliği de sağlıklı bir alan için son derece önemlidir.

Perde, koltuk ve halıların temizliğinde dikkat edilmesi gereken husus yıpranmayacak şekilde temizlenmesidir.

Özellikle kalabalık ailelerin yaşadığı evlerde daha çabuk kirlenen ve daha sık temizlenme ihtiyacı duyulan perde, koltuk ve halılar, üretildikleri kumaş ve malzemelerin özelliklerine uygun olacak şekilde temizlenmelidir.

Bunun dışında bu üç ürün de mutlaka su ile yıkanarak temizlenmeli, süpürme işlemleri yapıldığında elektrik süpürgelerinin halı, koltuk ve perdelere özel aparatlarının kullanılmasına dikkat edilmelidir. Son olarak Antalyada yaşıyor ve ev temizliği konusunda güvenilir bir firma arıyorsanız Antalya temizlik şirketi EnkaPlus temizlik konusunda uzman kadrosu ile size bir telefon kadar yakın. EnkaPlus ev temizliği fiyatları konusunda bütçe dostu bir politika izlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir