Evcil Hayvan ve Çocuklu Evlerin Temizliği

Evcil Hayvan ve Çocuklu Evlerin Temizliği

Mevcut sağlık durumunun sürdürülmesi ve hastalıklardan korunmak için alınacak tedbirlerden biri olan ev temizliği, son derece önemli ve gereklidir. Evde yaşayan kişi sayısı, temizlik yapılması gereken zamanların belirlenmesinde doğrudan etkilidir.

Bunun yanı sıra evde çocukların ve emekleyen küçük bebeklerin olması da temizlik ihtiyacının artmasına sebep olmaktadır. Temizlik ihtiyacının artmasına ve yapılacak işlemlerin sıklaşmasına sebep olan bir diğer durum da, evde evcil hayvanların olmasıdır. Evcil hayvanlar, çoğu insan için ailelerinin birer ferdi, hatta adeta evlerin hiç büyümeyen çocukları gibidir.

Çocuklu ve/veya evcil hayvan sahibi olan ailelerin hem kendi sağlıkları hem de sevdiklerinin güvenliği ve iyiliği için ev temizliğine daha çok önem vermeleri, temizlik esnasında daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Peki, çocuk ve evcil hayvanların olduğu evlerde temizlik yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Çocuklu Evlerde Temizlik Yapılırken Dikkat Edilecek Hususlar

Çocukların bağışıklık sistemleri yetişkinlere göre daha zayıf olduğu için, çocuklar çok daha kolay hastalanabilmekte ve daha sık alerjik durumlar yaşayabilmektedirler.

Hali hazırda yetişkinlerin sağlığı için de son derece önemli olan ev temizliği, konu çok daha hassas bir yapıya sahip olan çocuklar olunca, daha da ciddi bir öneme sahip olmaktadır.

Öncelikli olarak evde çocukların ve hatta bebeklerin bulunduğu evler, diğer evlere oranla daha sık temizlenmelidir. Detaylı ve kapsamlı büyük temizlik zamanları daha kısa periyotlarla yapılmalı, gündelik temizlik işlemleri bile gün içinde bazı zamanlarda birden fazla olacak şekilde tekrarlanmalıdır.

  • Zemin Temizliği

Çocuklar genel olarak yerde veya yere yakın olacak şekilde yaşamlarını sürdürdükleri için çocuklu evde temizliğine dikkat edilecek en önemli yerler zemin ve halılardır.

Halılar, elektrik süpürgelerinin halı süpürmek için özel olarak tasarlanıp üretilen başlıkları ile günlük olarak süpürülmelidir. Ayrıca hijyenik bir ortam açısından halıların düzenli olarak su ve özel halı şampuanları ile yıkama işlemleri yapılmalıdır. Yıkama sonrası halılar bol su ile durulanmalı ve iyice kurutulmalıdır.

Zeminler de her gün en az bir kere mutlaka süpürülmelidir. Dezenfekte edilecek şekilde, bakteri ve virüsleri öldürecek malzemeler ile silinmelidir.

  • Güvenlik Önlemleri

Çocuklu evlerde temizlik yapılırken dikkat edilecek en önemli hususlardan biri, temizlik işlemlerinin çocukların güvenliği ön planda tutularak ve gerekli önlemler alınarak yapılmasıdır.

Temizlik malzemeleri, temizlik esnasında veya sonrasında, asla çocukların ulaşabileceği yerlerde bulundurulmamalı, hatta temizlik işlemleri mümkünse çocuklar uyurken veya ev dışındayken yapılmalıdır.

Temizlik esnasında temizlenen ortamın havalandırılması çok önemli ve gereklidir. Ancak, havalandırma esnasında açık bırakılan cam, kapı veya pencereler konusunda çocukların güvenliği ön planda tutulmalıdır. Düşmeyi önleyecek sağlam korkuluk vb. şeyler bulundurulmalı, çocukların açamayacağı şekilde kapı ve pencere önlerine ağırlıklar konulmalıdır. Ayrıca yine bu esnada çocuklar, mutlaka yetişkinler tarafından gözetim altında tutulmalıdır.

  • Alt Yüzeylerin Temizlenmesi

Çocuklar boyları kısa olduğu için ev içinde sürekli eşyaların ve yüzeylerin alt kısımlarına temas ederler.

Bu sebeple çocukların günlerinin çoğunu geçirdiği alanlar, sıklıkla dokunduğu yüzeyler sık sık temizlenmeli, dezenfekte edilmeli, mümkünse her gün silinmelidir.

Evdeki tozlar her gün alınmalı, çocukların odaları ve özellikle yatakları her gün havalandırılmalıdır.

  • Deterjan Seçimi

Çocuklu evlerin temizliği kadar temizlikte kullanılacak malzemeler de önemlidir.

Bu sebeple hijyenik bir ortam için dezenfekte gücü yüksek temizlik malzemeleri seçilmeli, ancak sağlığa zararlı ağır kimyasallardan kaçınılmalı, bitkisel ürünler tercih edilmelidir.

Mümkünse sirke gibi limon gibi doğal temizleyiciler kullanılmalı, sentetik yapay parfümler içeren ürünler yerine doğal aromatik kokulara sahip lavanta, portakal, gül gibi bitkiler tercih edilmelidir.

Son olarak, kullanılan deterjanların tüketim tarihlerine dikkat edilmeli ve ayrıca zehirlenme riskine karşı farklı kimyasallar birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Evcil Hayvan Bulunan Evlerde Temizlik Nasıl Yapılmalıdır?

Evlerin neşesi sevimli hayvanların bulunduğu evler, tabi ki en çabuk kirlenen ve sıkça temizlenmesi gereken evlerdir. Evcil hayvanlar da tıpkı çocuklar gibi hassas bir yapıya sahip olup, insanların etkilenmediği çoğu şeyden kolayca etkilenebilip sağlık sorunları yaşayabilmektedir.

Bu sebeple bu evlerde de temizlik yaparken, hem kendi sağlığımız hem de küçük canlarımızın sağlığı için bir takım hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • Tüy Temizleme

Evlerinde hayvan besleyenlerin en büyük derdi olan dökülen ve yapışan tüylerin temizlenmesi, sağlık açısından yapılacak temizlik işlemlerinin başında gelmektedir. Öncelikle hayvanların her gün en az bir kere düzenli bir şekilde özel fırçalarla taranması, etrafa dökülecek tüy sayısını azaltmaktadır.

Bunun dışında her gün tozlar alınmalı, halılar, koltuklar ve perdeler her gün özel aparatlar ile süpürülmelidir. Bu işlemleri her gün yapmak temizliği kolaylaştıracak ve süreyi kısaltacaktır. Tüyleri temizlemek için ayrıca yapışkanlı veya fırçalı tüy toplayıcı aletler kullanılmalıdır.

Her ne kadar temizlense ve toplansa da yine de ister istemez tüylerin yutulma ihtimali vardır. Bu sebeple öncelikli olarak hayvanların iç parazit aşıları düzenli olarak yaptırılmalıdır. Düzenli iç parazit aşısı hem hayvanın sağlığı için hem de yutulan tüylerin insan vücudunda kist oluşmasına sebep olmaması için mutlaka gereklidir.

Dar ve Göz Önünde Olmayan Alanların Temizliği

Hayvanlar, insanların aksine, kelimenin tam anlamıyla evin her yerindedirler. Gün içinde mobilyalar arasındaki küçük boşluklar, koltuk arkaları, mobilya altları, gardrop üstleri gibi göz önünde olmayan pek çok yerde gezerler. Bu sebeple evcil hayvan olan evlerde dip köşe temizlik çok daha sık yapılmalı, bu tarz yerler daha çok temizlenmelidir.

Bunun dışında temizlik yapılırken;

  • Bitkisel ve sağlığa zararlı olmayan deterjanlar tercih edilmelidir. Ağır parfümlerden, hayvanların hoşlanmayacağı kokulardan kaçınılmalıdır.
  • Kötü koku oluşmasının önüne geçmek için evler sık sık havalandırılmalıdır.

Antalya temizlik firmaları‘ndan Enkaplus tüm bunları düşünerek temizlik kapsama alanını genişletmektedir ve detaylı temizlik yaparak müşteri memnuniyetini üst seviyeye çıkartmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir