Hijyenik Ofisler İçin Ofis Temizliği

ofis temizligi ofis temizleme hizmeti ofis temizliği antalya

Ofis temizliği ev temizliklerinde olduğu gibi, günlük yapılması gereken işler ve belirli zaman aralıklarında yapılması gereken işler olarak ikiye ayrılmaktadır. Ancak ister günlük ofis temizliği ister de diğer temizlik işleri olsun, ofis ve iş yerleri temizliği yapılırken hassas davranılmalı, özen gösterilmelidir.

Düzensiz ve kirli ortamlar, insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği gibi aynı zamanda psikolojik rahatsızlıklara da sebebiyet vermektedir. Tozlu, dağınık alanlar kişilerin gün içerisindeki enerjilerini düşürmekte, dikkat dağınıklığına sebep olmakta ve onlara ruhsal olarak sıkıntı vermektedir.

Bunun yanı sıra bu tür ortamlar kişilerde başta alerjik rahatsızlıklar olmak üzere, mikrop ve virüs kaynaklı pek çok hastalıklara yol açabilmektedir. Bu sebeple kişilerin sağlıklı bir halde kalabilmeleri için, yaşam alanlarında temizliğe ve hijyene ihtiyaçları vardır.

Temizlik ve hijyen ihtiyacının giderek arttığı yerlerin başında gelen ofis ve iş yerleri, pek çok kişinin gününün büyük bir kısmını geçirdiği ortak yaşam alanlarıdır. Ofis ve iş yerlerinin hijyenik ortamlar olması zorunlu bir ihtiyaçtır. Hijyenik ofis ve iş yerlerine sahip olabilmek için ise ciddi bir ofis temizliği şarttır.

Ofis Temizliği Neden Önemlidir?

Ofis temizliği öncelikle sağlık açısından gereklidir. Hijyenik ofis ortamları, başta çalışanlar olmak üzere gün içinde gelip giden müşterilerin sağlığı açısından çok önemlidir.

Hijyenik ofisler, işlerin yürümesi ve çalışma verimi açısından da son derece önemlidir. Kirlilik yüzünden çalışanların sık sık hastalandığı, işe gidemediği veya verimli çalışamadığı bir iş yerinin ticari hayatının başarılı olamayacağı gayet açıktır.

Kaldı ki iyi temizlenmeyen, dağınık ve düzensiz ortamlar hastalıkların yanı sıra dikkat dağınıklığı ve isteksizlik gibi etkilerle çalışanların iş verimini de oldukça düşürecektir.

Hijyenik bir ofis ve iş yeri ortamı işletmenin prestiji açısından da son derece önem teşkil etmektedir. Düzenli, temiz görünümlü, ferah bir iş yeri, gelen müşterilerin de beğenisini kazanarak firma imajını olumlu yönde etkileyecektir.

Aksi halde hiçbir müşteri kirli ve dağınık ortam dolayısıyla satın alacağı hizmete odaklanamayacak, hemen o ortamı terk etmek isteyecektir. Bu da ofis ve iş yerleri için büyük ticari kayıplara yol açabilecektir.

Ofis Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ofis ve iş yerleri temizliğinde öncelikle temizlik zamanına dikkat edilmelidir. Temizlik işlemlerinin, çalışanların dikkatinin dağılmaması ve iş veriminin etkilenmemesi için mümkünse mesai saatleri dışında yapılmasına önem gösterilmelidir.

Bu anlamda sabah erken saatlerde mesai öncesi veya akşam geç saatlerde mesai sonrası temizlik hizmeti almayı tercih etmek son derece yerinde bir karar olacaktır.

Mesai saatleri içinde yapılacak temizlikler günlük küçük temizlik işleri olabilir. Bu işlemler yapılırken sessiz, pratik ve hızlı bir şekilde yapılmalı, vakit kaybı yaşanmamalıdır. Ancak bu şekilde yapılacak günlük temizlik işlemleri için de temizlik esnasında üstün körü temizlikten kaçınılmalı, ince detaylar atlanmamalıdır.

Hijyenik ofis ve iş yerleri için temizlik sırasında koltuk ve varsa halı veya halıfleks kaplamaların temizliklerine ayrıca önem verilmelidir.

Gün içinde pek çok kişi tarafından kullanılan bu yerler, üretimde kullanılan malzemelerin yıpranmayacağı şekilde uygun deterjan ve araç gereçler seçilerek temizlenmeli, hijyenik hale getirilmelidir. Ofis ve iş yerlerinde en çok kirlenen ve iz kalan yerlerden biri olan zeminlerin de gün içinde sık sık temizlenmesi gerekmektedir.

Zemin temizliği yapılırken kayganlığa sebebiyet verecek ürünlerden kaçınılmalı ve her ihtimale karşı olası kaza durumlarından korunabilmek adına kaygan zemin uyarıları bulundurulmasına dikkat edilmelidir.

Ortamların yeterince havalandırılması, masaların düzenlenerek tozlarının alınması, çöplerin atılması, dağınıklıkların toplanması da yine ofis ve iş yerleri temizliğinde sağlık ve iş verimi açısından son derece önemlidir.

Bilgisayar, printer ve faks cihazları, telefonlar gibi pek çok kişinin dokunduğu elektronik ofis araçları, zarar verilmeden uygun bir şekilde dezenfekte edilecek şekilde temizlenmelidir.

Ofis ve iş yeri temizlik işlemlerinden cam temizliği ve uzman ve deneyimli personeller eşliğinde yapılan dış cephe temizliği de yine belirli aralıklarda yapılması gereken, olmazsa olmaz hijyenik ofis temizliği işlemlerindendir.

Bu işlemler yapılırken hem iş yeri çalışanlarının hem de temizlik personellerinin can güvenliği ve sağlığı için gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasına dikkat edilmelidir.

Ofis ve iş yerlerinde herkese açık olduğu için hijyene en çok ihtiyaç duyulan alanlar olan tuvaletlerin, gün içinde birkaç kez temizliğinin yapılmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Diğer Antalya temizlik şirketleri‘nden farklı olarak hijyenik ofisler için yapılacak kapsamlı bir temizlikte, zamanla üzerinde biriken tozlardan dolayı işlevini tam olarak yerine getiremeyen aydınlatmaların temizlenip düzenli bir şekilde tozlarının alınmasına önem vermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir