Temizlik Firması Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

temizlik firması antalyada temizlik firması temizlik firması antalyada

Temizlik, yaşam alanları için vazgeçilmezdir. Temizlik işleri ise detaylı ve zaman ayrılması gereken işlerdir. Bu işleri evlerde genellikle hanımlar üstlense de gerek çalışan hanımlar gerek de ev hanımları için dışarıdan bir temizlik hizmeti alabilmek son derece konforlu bir seçimdir.

Ofis ve iş yerleri, büyük ve geniş alanlara sahip işletmeler gibi yerlerde de temizlik işlemleri için mutlaka ekipler halinde çalışanlar tercih edilmektedir. İşte bu ve bunun gibi sebeplerle günümüzde dışarıdan temizlik hizmeti alma ihtiyacı artmış ve bu artış temizlik sektörünün büyüyüp gelişmesine de vesile olmuştur.

Günümüzde hemen hemen her bölgede profesyonel temizlik hizmeti sunan pek çok temizlik firması bulunmaktadır. Ancak kaliteli ve güvenilir bir temizlik hizmeti alabilmek için kaliteli ve güvenilir bir temizlik şirketi seçmek gerekmektedir. Çünkü piyasada altı boş vaatlerde bulunan, müşterilerini mağdur etmekten çekinmeyen bazı sözde temizlik firmaları da maalesef mevcuttur.

Bu sebeple temizlik işlemleri için bir temizlik firmasına ihtiyaç duyanlar öncelikle güvenilir bir firma arayışına girmelidirler.

İyi Bir Temizlik Şirketi Seçebilmek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Müşteri yorumları ve referanslar, müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı, kullanılan malzemelerin kalitesi, eğitimli personeller ve güçlü bir iletişim iyi bir temizlik şirketi seçmek için dikkat edilmesi gereken kriterlerden.

1. Müşteri Yorumları ve Referanslar

Müşteri yorumları ve referanslar, diğer işletmelerde olduğu gibi temizlik firmaları için de son derece önemlidir. Müşteri yorumları ve referanslar firma yetkilileri, işin kalitesi, çalışan personellerin durumu gibi pek çok önemli konu hakkında kişilerin önceden bir fikir edinebilmelerini sağlamaktadır.

Bu sayede edinilen bir ön bilgi ile firma ile daha sağlıklı iletişime geçilebilmekte, daha fazla detay hakkında bilgi edinilebilmektedir. Müşteri yorumları ve referanslara daha önce firma ile anlaşmış kişiler vasıtası ile ulaşılabileceği gibi, temizlik firmalarının web sitelerinde ilgili bölümlerden de ulaşılabilmektedir.

Ancak burada da dikkat edilmesi gereken husus, yorumların gerçek müşteri yorumları olup olmadığının anlaşılmaya çalışılmasıdır. Gerçek dışı yorumlar biraz dikkat edilirse kolayca anlaşılabilmektedir.

2. Müşteri Memnuniyeti Odaklı Hizmet Anlayışı

Temizlik firması seçerken firmanın müşterilerine neler vaat ettiğine dikkat edilmelidir. Firma, müşterilerinin taleplerine ne derece önem veriyor, müşteri memnuniyeti sağlamayı hedefliyor ve vaat ediyor mu buna bakılmalıdır.

Müşteri memnuniyeti oranı, temizlik firmasının işini ne derece iyi yaptığını, yani sektördeki başarı oranını yansıtmaktadır. Bu amaçla yola çıkan her firma, mutlaka bu amacına ulaşmak için bir takım hamleler yapacak, tedbirler alacak ve yatırımlar yapacaktır.

Bunun tersi anlayışa sahip firmalar, müşteri ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda esneklik göstermekten ve çözüm üretmeye çalışmaktan yana olmadıkları için genelde aynı kişilerle uzun yıllar süren bir iş ilişkisi kuramazlar. Hal böyle olunca, sektörde tutunabilmek için her zaman kaliteden ve güvenilirlikten ödün verip zaman içinde sektördeki varlıklarını da sürdüremezler.

Bu sebeple en iyi bir temizlik firması seçimi yaparken müşteri memnuniyeti oranı iyi araştırılmalıdır. Bu bilgilere de genellikle firmaların tanıtım kanallarından ve web sitelerinden ulaşılabilmektedir.

Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışına sahip, müşterilerinin arkasında duran, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre çözüm üreten bir firma her zaman diğer firmalardan bir kaç adım önde olacaktır.

3. Kullanılan Malzemelerin Kaliteleri

Temizlik firmaları web sitelerinde veya tanıtım ve reklam alanlarında kullandıkları malzemeler ve araç gereçler hakkında bilgi verebilirler. Bu malzeme ve araç gereçlerin kalitesi, firmanın temizlik işlerini ne kadar önemsediğini ve bu işe yatırım yapıp yapmadığı hakkında kişilere fikir verebilir.

Eğer bu konu hakkında firmaların herhangi bir iddiası veya bir açıklaması yoksa, iletişim kanallarından yetkililere ulaşılarak malzeme bilgisi alınabilir.

4. Eğitimli Personeller

Güvenilir temizlik firması seçmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da şirket bünyesinde çalışan personellerin alanları hakkında eğitimli olup olmamasıdır. Müşteri memnuniyeti hedefleyen firmalar tıpkı kullandıkları araç-gereç ve malzemelere yatırım yaptıkları gibi personellerine de yatırım yaparlar.

İletişim, güvenlik, temizlik standardı vb. gibi eğitim programlarıyla personellerini bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye önem veren firmalar, şirket prestijlerine olumlu katkı sağlarlar.

Bu sebeple personellerine gereken eğitimleri veren firmalar, temizlik konusunda iddialarını ortaya koydukları için diğer firmalara göre daha fazla tercih edilebilmektedir.

5. İletişim

İletişim her alanda olduğu gibi temizlik firması seçmek için de son derece önemli bir kriterdir. Bir firma ile iletişime geçildiğinde, yetkililerin müşteriye hitap şeklinden bile firma hakkında pek çok fikir edinilebilmektedir.

Doğru bir iletişim kurabilmek, anlamak ve anlaşılabilmek, sorulara tatmin edici cevaplar bulabilmek, talep veya şikayetlere doğru muhatabı bulabilmek son derece önemlidir. Müşterileriyle sağlıklı bir iletişim kuramayan bir temizlik firması, güvenilirlik açısından son derece eksilere düşmektedir. Bu yüzden bir temizlik şirketi seçerken hizmet öncesi ve sonrası iletişime mutlaka dikkat edilmelidir.

İletişim aynı zamanda temizlik işlemleri için şirket tarafından gönderilecek personeller için de dikkat edilmesi gereken bir husustur. Doğru ve sağlıklı iletişim kuramayan personeller, müşterilerin temizlik taleplerini tam olarak yerine getiremeyecekleri için, müşteriler aldıkları hizmetten asla memnun kalmazlar.

Personellerin birbirlerine ve müşterilere kaba veya ciddiyetsiz davranmaları, müşterilerin isteklerini yerine getirmemeleri, müşteriyi yormaları gibi bazı üzücü durumlar, temizlik firmalarının bir daha aynı kişiler tarafından tercih edilmeme sebeplerinin başında gelmektedir.

Bu sebeple temizlik firması seçerken, kaliteli, güvenilir ve güler yüzlü bir hizmet vaat eden, personellerine iletişim konusunda gerekli eğitimleri veren firmalar tercih etmeye özen gösterilmelidir. Antalya temizlik şirketi olarak bu kriterleri en iyi şekilde yerine getiriyor ve ayrıca şirketimizi kontrollü bir şekilde denetime tabi tutuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir